Народна скупштина

МАЛИ: СРБИЈА СПРЕМНА ЗА ПРИМЕНУ ЗАКОНА О ПОРЕКЛУ ИМОВИНЕ

Србија је спремна за примену Закона о утврђивању порекла имовине и посебном порезу, рекао је министар финансија Синиша Мали и најавио да ће се први на удару усвојених решења наћи она лица код којих је највећа несразмера између законитих прихода и расхода.

Мали је у Скупштини Србије подсетио да примена тог закона почиње 12.марта, оцењујући да ће се њиме повећати ефикасност борбе против корупције и спречити могућности пореске утаје и нелегалног стицања имовине.

Када је реч о изменама о којима посланици данас расправљају, Мали је објаснио да се ради о промени израза.

Предложена је, измена израза  незаконито стечена имовина у имовина на коју се утврђује посебан порез, како се овај израз не би поистовећивао са изразом имовина проистекла из кривичног дела.

Предложено је и додавање израза издаци за приватне потребе физичког лица, који је дефинисан као издаци које је физичко лице имало за приватне потребе, а ради утврђивања порекла прихода које је стекло физичко лице, а није их потрошило на стицање имовине.

Мaли је рекао да се закон односи на сва лица која поседују имовину која се не може оправдати њиховим законитим приходима, као и да предвиђа могућност испитивања целокупне имовине физичких лица, нарочито непокретности, удела у правном лицу, моторних возила, пловних објеката и ваздухоплова, тедних улога и готовог новца, као и других имовинских права.

Како је истакао, закон се односи на све грађане, чиме се, каже, искључује свака евентуална селективност у њиховој примени.

Предвиђено је, према речима министра, оснивање посебне организационе јединице Пореске управе за обављање послова одређених Законом.

Терет доказивања увећања имовине у односу на пријављене приходе физичког лица је на Пореској управи, а на физичком лицу је терет доказивања да је на законит начин стекло имовину у делу у коме увећање његове имовине није у складу са пријављеним приходима, рекао је Мали.

Мали је додао да ће јединице Пореске управе утврђивати увећање имовине физичких лица на основу података којима располаже и података које прикупи од других органа и организација, правних или физичких лица.

Рекао је да је оквиру Пореске управе формиран Сектор за порекло имовине, који ће се бавити тим пословима, а који за почетак броји око 20 инспектора.

Такође је истакао, систематизацијом је планирано да их буде 60.

Ови инспектори тренутно пролазе и додатне стручне обуке, у чему имамо помоћ и подршку Међународног монетарног фонда. Као што видите, потпуно смо спремни за примену овог закона, рекао је Мали. 

 

Закони важни за енергетски сектор и енергетску ефикасност

Мали је представио у Скупштини Србије два законска предлога, која су важна за енергетски сектор и за повећање енергетске ефикасности.

Једним се, како је пренео посланицима, предвиђа давање државне гаранције за изградњу најсавременијег система за пренос електричне енергије, а другим се омогућава извођење радова на повећању енергетске ефиканости зграде ВМА у Београду.

Говорећи о Предлогу закона о давању гаранције Србије у корист Немачке развојне банке ''KfW", а по задужењу Акционарског друштва ''Електромрежа Србије'', Мали је рекао да се гаранција даје на износ од 40 милона евра, а на име обавеза из Споразума о зајму за спровођење Регионалног програма за енергетску ефикасност у преносном систему.

Регионални програм за енергетску ефикасност у преносном систему основан је ради обезбеђења националне енергетске безбедности земље и замене дотрајале мреже нижег напонског нивоа, системом већег капацитета и вишег напонског нивоа.

''Пројекат има огроман национални и регионални значај, јер ће омогућити транс-национални пренос енергије на великим растојањима уз минималне губитке, спајајући тржишта источне и западне Европе и гарантујући сигурно и стабилно снабдевање домаћих потрошача довољним количинама квалитетне електричне енергије'', рекао је Мали.

Мали је додао да се реализацијом пројекта отвара могућност да електроенергетски систем Србије искористи свој географски положај и потенцијал, односно да у ближој будућности преузме улогу регионалног лидера у области електроенергетике.

Када је реч о Предлогу закона о потврђивању Споразума о зајму између Србије и Немачке развојне банке за пројекат ''Енергетска ефикасност у зградама јавне намене и обновљиви извори енергије у сектору даљинског грејања - Озелењавање јавног сектора''.

''Вредност споразума је 50 милиона евра, а новац ће бити искоришћени за унапређење система енергетске ефиканости зграде ВМА у Београду'', поручио је министар.

Мали је рекао да ВМА одступа од савремених стандарда енергетске ефикасности, и после скоро четири деценије рада, зграда, техничке инсталације и дистрибутивни системи захтевају обнову, односно треба извршити њихово побољшање и одређене грађевинске интервенције како би се омогућила уштеда енергије.

Мали је нагласио да је Влада Србије веома посвећена унапређењу енергетске ефикасности и један од циљева у тој области јесте повећање енергетске ефикасности у свим секторима.

''Постоји велики потенцијал за уштеду енергије и трошкова у свим јавним објектима, а посебно у болницама које имају високу и константну потрошњу енергије, јер раде 24 сата дневно, непрекидно целе године. То важи и за Војномедицинску академију која је једна од највећих болница у Европи, изграђена 1981. године'', напоменуо је Мали.