
Глишић: Прве исплате штете најкасније у понедељак
Министар за јавна улагања Републике Србије Дарко Глишић изјавио је данас да је у Топличком округу и даље активно неколико пожара, али да нико није угрожен и навео да се очекује да у петак или најкасније у понедељак почну прве исплате за накнаду штета насталих од пожара.
Глишић је рекао да је јуче на седници Комисије за санацију штета насталих од пожара, којом председава, добио обавештење да је у Топличком округу активно 20-ак пожара.
"Покушавамо то да угасимо. Нажалост, и временске прилике су такве да је киша пала свуда, а није пала ту где су пожари још увек активни", рекао је Глишић.
Навео је да пристижу записници комисија из 16 локалних самоуправа погођених пожарима, који се прегледају и нагласио да је важно да се поштено и правилно процени штета и да нико не буде оштећен.
"Сутра или најкасније прекосутра видећемо колико је тих извештаја валидно и да можда већ у петак, најкасније у понедељак, почну уплате првих новчаних средстава", рекао је Глишић.
Према његовим речима, на територији Топличког округа причињена је највећа материјална штета и да је од укупно 162 стамбених објеката изгорелих у пожарима, 119 налази у том округу.
Глишић је рекао да ће штета од пожара бити надокнађена кроз шест категорија, у зависности од висине штете, и да ће држава надокнадити штету на стамбеним објектима и помоћним зградама, на пољопривредним усевима, као и да ће се надокнадити и губитак пољопривредних машина и сточног фонда.
"Посебно ћемо кроз Министарство привреде да сагледамо шта је од привредних субјеката претрпело штету и да определимо одређени износ како бисмо и то надокнадили", рекао је Глишић.
Додао је да су кроз појединачни активизам већ упућене одређене врсте помоћи и да се на иницијативу председника Србије Александра Вучића већ граде три стамбена објекта на тери два у селу Новом Момчилову, један у селу Коњарник, у општини Житорађа.
Глишић је рекао и да је покренута акција помоћи у домаћинству Радета Ђорђевића у селу Бресничић, на територији града Прокупља где, како је рекао, још увек тиња пожар.
"Жито је било на једној гомили, то се запалило, готово да је немогуће угасити. Да нисам видео својим очима, не бих веровао да жито може тако да гори и да не реагује на цистерну воде, да не може да се угаси", рекао је Глишић и додао да ће се наредних дана обилазити подручја погођена пожарима и процењивати где може да почне градња и да се помогне домаћинствима.
Подсетио је да ће за надокнаду штете бити издвојено 350 милиона динара и нагласио да ће, ако не буде довољно, бити издвојено још новца.
"У Министарству је одвојена одређена сума новца за случај елементарних непогода и из тога смо издвојили три милиона евра. Има још нешто новца, а ако исцрпимо сав новац који смо предвидели на годишњем нивоу, издвојићемо из текуће и сталне буџетске резерве. У сваком случају помоћи ћемо људима", рекао је Глишић.
Говорећи о узроцима пожара, Глишић је рекао да се паљење стрњике на њивама годинама практикује, али да је ове године проблем што су ширењу пожара допринеле високе температуре и ветар.
"Разговарао са људима који су бранили своја домаћинства који су рекли да је деловало апокалиптично, да се ветар ширио невероватном брзином, да је негде усред ветра ватра додиривала жице на нисконапонској мрежи које су производиле варнице и онда је кренуо пожар. Нећу да говорим као теоретичари завере ових дана да ли је неко подметнуо или нике пожаре, то се испитује и утврдиће надлежни органи", рекао је Глишић.
Огољени фашизам блокадера, да се уразуме или да држава оштрије реагује
Глишић изјавио је да је бахато понашање блокадера ушло у финалну фазу и да све што раде представља "огољени фашизам" и кршење закона и навео да очекује да се блокадери уразуме или да држава оштрије реагује и приведе их правди.
Глишић је рекао да је после осам месеци јасно шта је циљ блокадера и да се ради о огољеној борби за власт што су, како каже, грађани схватили и више не желе да трпе малтретирање, вређање, погрдно скандирање испред својих кућа.
Како је рекао, грађани замерају што није било оштрије реакције државе која, како каже, мора некада да покаже већу дозу трпељивости и толеранције према онима који изражавају бунт, без обзира да ли је оправдан или не.
"Да се јасно види шта су намере других. Да не буде да држава врши репресију када је први пут неко подигао глас против нечега. Дозволило се неко време, по мом мишљењу можда и превише времена, али јасно се видело о чему се ради. Сада ће држава кроз своје механизме полако да доводи ствари у ред", рекао је Глишић.
На питање о поруци коју је пре неколико дана са страначког скупа упутио учесницима блокада, а која је у појединим медијима оцењена као претња батинама, Глишић је рекао да је то било симболично упозорење онима који изазивају бес грађана и ремете јавни ред нагласивши да толеранција има границе и да би претње, притисци и нарушавање приватности могли довести до озбиљних последица.
"Ако су разумели стари врањански језик, желео сам да им поручим да батина има два краја. Да не треба да прете, малтретирају, иду људима пред куће, јер ће изазвати бес код људи и то може да им се обије о главу", рекао је Глишић.
Указао је да је бес и нервоза код људи сваки дан све већа и да врло лако из контролисаног беса може прећи у неконтролисани и да људу почну да узимају правду у своје руке.
"Не жели нико да му неко пишти и шишти испред куће, да му дувају у пиштаљку или да се скупи сто згубидана да не дозвољава да студената полаже испит или да неко нормално седи кући са својом породицом. Дакле, то у Србији нараста из дана у дан, лонац кључа. Ако они то не виде, жао ми је, надам се да неће доћи до неке ескалације", рекао је Глишић.
Навео је да су грађани осам месеци живели под репресијом блокадера којих је, како каже, све мање, али су све насилници.
"Што их је мање, биће насилници да би били уочљиви, да би људи приметили да они и даље постоје, да тај покушај обојене револуције и даље постоји. Али суштински њих је на дневном нивоу сваког дана све мање и не види се никакав смисао", рекао је Глишић.
Коментаришући фељтон недељника "Радар" у коме се систем у Србији пореди са Хитлеровим националсоциалистичким, Глишић је рекао да је у Србији неколико медија који 24 сата дневно раде на стварању атмосфере линча у друштву у којој ће се, како је рекао, десити нешто што би помогло да се на насилан начин дође на власт.
"То су углавном Шолакови медији који раде то из два разлога, јер им је то задатак, а други да пробају додатно да подигну цену својим медијима, јер му је мало милијарда и по евра које је добио", рекао је Глишић.
На питање да ли разговори председника Владе Србије Ђура Мацута и ректора Универзитета у Београду Владана Ђокића доприносе смиривању тензија у друштву, Глишић је рекао да Ђокић није ректор свих студената и да није подржао никакву студентску борбу или захтеве, већ то да се насилно изведе промена власти у Србији истичући да то говоре Ђокићеви поступци.
Глишић је рекао да Ђокић уништава Универзитет у Београду и да је срозао његов углед.
Оценио је да премијер Мацут има најбоље намере, да се ситуација што пре реши и да се студенти врате на факултете и да зато и разговара са ректором Ђокићем.
"Али бојим се да су намере друге стране другачије, да се регрутује нека нова група студената која ће у септембру или октобру покушати да га (Ђокића) доведе на место о коме толико сања, на место премијера или председника државе, мимо воље грађана и избора", рекао је Глишић.
Извор: Танјуг